MEDYCYNA ESTETYCZNA

Kwas Hialuronowy

Kwas hialuronowy to związek, który wiąże wodę w skórze właściwej. W organizmie ludzkim jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. W młodej skórze kwasu hialuronowego jest pod dostatkiem, co gwarantuje jej sprężystość i brak zmarszczek. Z wiekiem ilość kwasu maleje.

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w medycynie estetycznej jako alternatywa dla operacji plastycznych mających na celu odmłodzenie twarzy. Stosowany jest do wygładzania różnego rodzaju zmarszczek, spłycenia blizn, lepszego wypełnienia policzków i wiele innych.

Przebieg zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu powinno się poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i suplementach diety takich jak: aspiryna, witamina E, które mogą przyczyniać się do powstania nadmiernego zasinienia, a dodatkowo wpływają na rozrzedzenie krwi. Na co najmniej 6 tygodni przez zabiegiem należy zaprzestać palenia papierosów. Na 2 tygodnie przez zabiegiem należy odstawić alkohol.

Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest przy pomocy cienkiej igły, a zabieg trwa 30-45 minut. W pierwszym kroku lekarz ogląda zmarszczki i zaznacza punkty gdzie będzie aplikowany kwas hialuronowy. Następnie skóra oczyszczana jest środkiem antybakteryjnym. Następnie stosuje się znieczulenie miejscowe lub maść znieczulającą.

W celu złagodzenia nieprzyjemnego uczucia podczas nakłuwania. Kolejny krok to iniekcja kwasu hialuronowego, na koniec twarz zostaje oczyszczona ponownie.

Miejsce użycia

 • Twarz (nos, oczy, usta, czoło) – korygowane są niedoskonałości w postaci asymetrii ust lub nosa, wygładzane są zmarszczki (w tym „kurze łapki” koło oczu oraz zmarszczki poziome i tzw. „lwia zmarszczka” na czole), zmniejszana jest tzw. „dolina łez” (bruzda powstająca w związku z osłabieniem mięśni w okolicy oczu), uwypuklane są policzki itp
 • Dłonie – za pomocą kwasu hialuronowego retuszowane są różnego rodzaju niedoskonałości, nadając dłoniom młodszego wyglądu.
 • Włosy – poprzez ostrzykiwanie skóry głowy wzmacniają się cebulki włosów, co zapobiega ich wypadaniu

Toksyna Botulinowa (tzw. Botoks)

Popularnie zwana jadem kiełbasianym – jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo – mięśniowe. Toksyna wiąże się z błoną presynaptyczną płytki motorycznej i blokuje wydzielanie acetylocholiny, co powoduje, że mięśnie rozluźniają się i zmarszczki na jakiś czas rozprostowują się. Ten proces wykorzystano w medycynie.

Przebieg zabiegu w medycynie estetycznej
Zabieg jest przeprowadzany przez chirurga plastyka lub dermatologa. Toksyna botulinowa jest aplikowana na oczyszczoną i odtłuszczoną skórę za pomocą jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Umożliwia to dotarcie substancji czynnej w ściśle określone miejsce. Dzięki temu działa ona tylko w obrębie tych mięśni, w które została podana. Zabieg trwa około 20 minut. Nie jest bolesny, więc nie wymaga znieczulenia. W przypadku dużej wrażliwości na ból może zostać podane znieczulenie miejscowe.

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Pierwsze efekty widoczne są po 2-3 dniach, jednak najlepiej widać je po upływie około 7-10 dniach. Organizm wraz z upływem czasu przeciwdziała botoksowi, wytwarzając w ciągu następnych miesięcy nowe włókna nerwowe. Aby utrzymać efekty, zabieg po tym czasie trzeba powtórzyć. Najczęściej jest to wskazane po ok. 6 miesiącach od botoksu, jednak w dużej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Gdy jednak pacjent nie zdecyduje się na powtórny botoks, skóra wraca do normalnej kondycji sprzed zabiegu i starzeje się zgodnie z procesami biologicznymi.

Plusy zabiegu
Największą zaletą botoksu jest to, co widoczne gołym okiem, a więc skuteczne wygładzenie zmarszczek. Najefektywniej, botoks radzi sobie z bruzdami na czole, jednak również świetnie sprawdza się w innych okolicach twarzy. Dzięki tej substancji możemy dłużej pozostać młodzi, co zdecydowanie poprawia nasz komfort psychiczny jak i fizyczny.

Przebieg zabiegu przy nadmiernej potliwości
Przed zabiegiem lekarz dokładnie określa obszar, na którym występuje nadpotliwość. W tym celu stosuje się test jodowo-skrobiowy. Określone miejsce jest smarowane jodyną, a następnie obsypywane skrobią. Obszary z nadmierną potliwością po krótkim czasie ulegają zaczernieniu. Wyznaczone pole dermatolog dzieli na kwadraty o boku 1,5 cm.

Następnie do każdego kwadratu wstrzykuje odpowiednio dobraną dawkę botuliny przy użyciu jednorazowej strzykawki z bardzo cienka igłą. Zabieg trwa około 30 minut. Nie jest nadmiernie bolesny, jednak może zostać zastosowane znieczulenie miejscowe. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ani rekonwalescencji.

Mezoterapia igłowa

Oddziałuje na organizm poprzez modulację fal ultradźwiękowych 40 KHZ, na skutek czego dochodzi do wewnętrznego masażu tkanek. Efektem końcowym jest wytworzenie zjawiska kawitacji dającej uszkodzenia i rozbicia komórki tłuszczowej.
Uwolnione w ten sposób tłuszcze są transportowane przez układ naczyniowy i limfatyczny do wątroby, gdzie ulegają przemianie materii.

Nowoczesna metoda liposukcji ultradźwiękowej powoduje, że zabieg jest skuteczny, a jednocześnie wyeliminowane są skutki uboczne. Metoda nie wiąże się z jakimkolwiek dyskomfortem, a zabieg jest bardzo przyjemny.

Wskazania do stosowania

 • Usuwanie  nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych obszarów np. ud, pośladków, brzucha, bioder czy ramion
 • Efekty porównywalne do rezultatów chirurgicznej liposukcji

Lipoliza ultradźwiękowa – przeciwwskazania

 • choroby nowotworowe
 • ciąża i okres karmienia piersią
 • rozrusznik serca i metalowe implanty
 • epilepsja, stwardnienie rozsiane
 • stany zapalne skóry, rany, choroby wirusowe i bakteryjne skóry
 • cukrzyca
 • ogólne złe samopoczucie, stany podgorączkowe i stany zapalne organizmu
 • niewydolność krążeniowa
 • osteoporoza
 • choroby wątroby, nerek, żółtaczka
 • miesiączka

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia jest jednym z najskuteczniejszych i najpopularniejszych zabiegów estetycznych. Skutecznie pielęgnuje skórę przywracając jej świeży, młody wygląd. To zabieg, który wydłuża młodość i niweluje oznaki upływu czasu. Mezoterapia jest metodą wykorzystywaną od lat w kosmetologii i dermatologii estetycznej. Jej zadaniem jest wtłoczenie w skórę rozmaitych substancji aktywnych ukierunkowanych na potrzeby każdej cery.

W zależności od stanu i wymagań skóry, zabieg będzie poprawiał jej nawilżenie, uzupełniał niedobory witamin i minerałów, wspomagał mikrokrążenie, zwiększał napięcie i elastyczność skóry, redukując oznaki starzenia się. Głębokość przenikania stosowanych substancji, a co za tym idzie, szybkość uzyskiwanych efektów będzie jednak zależna od tego, na jaki rodzaj mezoterapii się zdecydujesz.

Jak działa mezoterapia igłowa?
Mezoterapia igłowa polega na aplikowaniu w skórę substancji leczniczych za pomocą mikronakłuć. Dzięki temu wnikają one do głębokich warstw – skóry właściwej lub tkanki podskórnej – na głębokość około 0,5-4 mm. Pokonywanie barier naskórka, pozwala na wtłoczenie substancji głębiej, tak, by uzyskane efekty były jak najszybsze i najbardziej spektakularne.

Zalety mezoterapii igłowej

 • stopniowa poprawa kondycji skóry widoczna już po pierwszym zabiegu
 • dla każdego typu cery w zależności od potrzeb skóry
 • wielokierunkowe działanie zależne od zastosowanego koktajlu
 • krótki czas gojenia skóry – w przypadku rollera – około 1 dzień, pozostałych metod – kilka dni
 • minimalne ryzyko alergii
 • brak nadwrażliwości skóry na światło
 • brak trwałych uszkodzeń skóry
 • duża skuteczność w rewitalizacji skóry, wypadaniu włosów, cellulicie i rozstępach
 • trwałe efekty

Wskazania do mezoterapii igłowej

 • profilaktyka przeciwstarzeniowa (wydłużanie młodości) – zapobieganie trwałym uszkodzeniom skóry
 • oznaki starzenia się skóry twarzy (także okolicy oczu), szyi i dekoltu. – pobudzenie metabolizmu komórek skóry, zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny, spłycenie zmarszczek, poprawa elastyczności i jędrności skóry
 • skóra szara, zmęczona, odwodniona, zniszczona działaniem slońca – poprawa nawilżenia i rewitalizacja skóry
 • zwiotczenia skóry grzbietów rąk i pozostałych partii ciała – poprawa elastyczności i napięcia skóry
 • rozstępy – to jedna z najskuteczniejszych metod likwidacji rozstępów, także tych w fazie zanikowej (białe rozstępy) – wprowadzanie substancji odbudowujących uszkodzenia skóry bezpośrednio w ubytek
 • cellulit – poprawa mikrokrążenia oraz przyspieszenie procesów lipolizy (spalania tłuszczów)
 • blizny potrądzikowe i pourazowe – odbudowa włókien kolagenowych
 • wzmocnianie osłabionych cebulek włosowych i zahamowanie nadmiernego wypadania włosów