Terapia manualna na czym polega?

Dodano: 26.10.2018

Terapia manualna jest tradycyjną techniką stosowaną głównie w fizjoterapii. Jest jedną z bardziej uznanych technik rehabilitacji, która szczególnie znajduje zastosowanie w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa we wszystkich odcinkach, w bólach karku, pleców oraz w przebytych urazach kończyn górnych i dolnych jak również leczeniu migrenowych bólach głowy.

Jak jest prowadzona?

Techniki terapii manualnej może wykonywać tylko wykwalifikowany fizjoterapeuta, który dodatkowo ma wiedzę na temat tego jak powinna być przeprowadzana rehabilitacja. Techniki mogą obejmować ręczny drenaż limfatyczny, masaż. Jeśli chodzi o masaż leczniczy tutaj fizjoterapeuta działa naciskiem na tkanki miękkie ciała, więzadła i ścięgna. Ciśnienie to pomaga rozluźnić mięśnie, zwiększyć krążenie i tym samym złagodzić dolegliwości bólowe.

Kiedy stosowana jest terapia manualna?

Fizjoterapeuci wdrażają techniki terapii manualnej, w momencie gdy wyniki badań, przeprowadzona diagnoza wskazują na zastosowanie tych technik w celu zmniejszenia obrzęku, bólu. warto także wiedzieć, że terapia manualna leczy jedynie dolegliwości wynikające z zaburzeń czynnościowych- odwracalnych a nie te, które wynikają ze zmian organicznych.

Przywrócenie normalnej ruchliwości za pomocą terapii manualnej pomaga w łagodzeniu objawów w ostrych oraz przewlekłych dolegliwościach bólowych. Na przykład terapia manualna może pomóc w łagodzeniu bólu u pacjentów z ostrym bólem pleców spowodowanym urazami tkanek miękkich, a także u osób z przewlekłym bólem, w którym występują problemy ze stawami, bądź wtedy gdy konieczna jest rehabilitacja na kręgosłup.

Jakich efektów można się spodziewać?

Dzięki odpowiednio wdrożonym technikom manualnym można poprawić zdrowie, dobre samopoczucie i kondycję fizyczną, dodatkowo poprawić lub utrzymać sprawność fizyczną, czy zwiększyć zdolność do poruszania się lub zapobiegać lub naprawiać upośledzone funkcje i struktury ciała. Zabiegi terapii manualnej pomagają rozluźnić mięśnie, poprawiają krążenie krwi, przywracają prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa.