Rehabilitacja – z czym to się je?

Dodano: 09.08.2018

Rehabilitacja – z czym to się je?

Na samym początku warto wyjaśnić czym jest w ogóle rehabilitacja. Rehabilitacja to kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie (lub z deficytem w ww. obszarach), które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Jak widać to niezwykle ważne działania, które mają przywrócić sprawność.

Kto korzysta z rehabilitacji?

Przede wszystkim z tego rodzaju działań korzystają osoby, które przebyły wszelkie choroby, które wiązały się ze zmniejszeniem ruchomości stawów. Chodzi tutaj oczywiście o: – skręcenia, – zwichnięcia, – złamania, – chorobę zwyrodnieniową stawów, ale również osoby, które mają problemy z kręgosłupem. Jeśli pacjent przebył np. rekonstrukcję więzadeł, przeszczep tkanki mięśniowej czy wszelkiego rodzaju innych zabiegach, które ingerowały w narządy ruchu to również powinien skorzystać z rehabilitacji. Widzew to jedna z dzielnic Łodzi, w której znajduje się jedno z lepszych centrów rehabilitacji, a mianowicie Pro-Medyk. Kto jeszcze korzysta z rehabilitacji? Widzew, gdzie znajduje się Pro-medyk odpowiada, iż również osoby, które mają schorzenia o charakterze ostrym czy przewlekłym.

Forma rehabilitacji – masaż

Masaż jest jedną z form rehabilitacji, która pobudza obszary przyległe, dużo rozleglejsze. Chodzi o to, że nie masuje się tylko i wyłącznie stawu kolanowego, ale całą nogę. Nie ma tutaj obciążenia ruchowego, jest tylko stymulacja konkretnej części ciała, gdyż do prawidłowego funkcjonowania potrzebna jest odpowiednia praca tkanek, takich jak kość, nabłonek czy mięśnie.

Kto kieruje nas na rehabilitację?

Odpowiedź jest jedna – lekarz prowadzący. Jeśli widzi on potrzebę rehabilitacji, która często może być związana właśnie z leczeniem pourazowym – to on kieruje nas na rehabilitację. Widzewski Pro-medyk wspomina jednak, iż często pacjenci bez skierowań sami przychodzą na rehabilitację, kiedy uważają, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.